יער עין חמד

גן אירועים "מהדרין" – מה זה אומר?

יער עין חמד

להפריד בין בשר לחלב? ברור. לאכול רק מוצרים עם תג כשרות מתאים? בטח. לשמור על הפרדה של מספר שעות בין מאכלי בשר לחלב? שום בעיה! יש סוגיות בעולם הכשרות שכולנו יודעים לדקלם בעל פה, ויש כאלה שייתכן ואנחנו לא בטוחים עד הסוף מה המשמעות שלהם – אחת מהן היא ההבדל בין כשרות רגילה לכשרות מהודרת או כשרות בד"צ.

אם אתם מתחתנים בקרוב וזקוקים לכשרות מהודרת אך לא בטוחים עד הסוף מה המשמעות של הדבר, אם נתקלתם בדרישה כזו מצד האורחים שלכם או מצד משפחת החתן והכלה ואתם לא יודעים מה בכלל לחפש או אם אתם פשוט סקרנים ורוצים להבין מה זה בעצם אומר גן אירועים מהדרין – הגעתם למקום הנכון. בואו ונגלה יחד מה הופך מקום ציבורי לבעל הכשר מהודר, מה ההבדל בין כשרות רגילה למהודרת ולמה זה בכלל משנה.

רגיל VS מהדרין

יער עין חמד הממוקם בדרך שבין תל אביב לירושלים ידע אינספור אירועים, ולכן סמכו עלינו כשאנחנו אומרים: לאורחים שלכם יהיו לא מעט העדפות תזונתיות ואחת החשובות והמכריעות שבהם היא סוגיית הכשרות. בדיוק כמו במנות טבעוניות או צמחוניות שבהם יש לדאוג למרכיבים הנכונים מראש כך גם בנושא הכשרות- אי אפשר להפוך מנה שאינה כשרה בכשרות מתאימה לכשרה למהדרין וגם כאן זה דבר שחשוב מאוד לדאוג לו מבעוד מועד.

להקל או להחמיר – זאת השאלה

גם כשרות רגילה וגם כשרות למהדרין הן כשרויות לכל דבר, הניתנות לאחר בדיקה, עם "חותמת" – אך כמובן שיש ביניהן הבדל. בעוד שתעודת כשרות רגילה נחשבת לבעלת סטנדרטים מקלים יחסית, בתעודת כשרות למהדרין יש החמרה והקפדה רבה יותר. ככלל, סוגיות הנוגעות לכשרות נידונות בשתי מערכות: המקילה והמחמירה. כשרות למהדרין (אליה משתייכות גם כשרויות הבד"צ השונות) תחמיר בשלל סוגיות שתעודת כשרות סטנדרטית תקל בהן, גם אם רק זו דעת מיעוט להחמיר וגם אם ההחמרה היא מדעת חכמים ולא מדאורייתא.

עם זאת, חשוב לדעת כי בכשרות רגילה כמובן שהולכים על פי כל כללי ההלכה, כולל הפרדה בין מוצרי חלב למוצרי בשר, שימוש בכלים שונים, ירקות ופירות מעושרים וכדומה אלא שמקלים במקרה של דעת יחיד הלכתית המחמירה והולכים על פי רוב הדעות להקל.

אם בכשרות רגילה הולכים על פי ההלכה בלבד, הרי שבכשרות מהדרין סומכים על ההחמרה תמיד גם אם יש רוב שמקל. אם יש דעות לכאן ולכאן והמחלוקת בסוגיה מסוימת תהיה שקולה (לדעת המחמירים והמקלים), בכשרות הרגילה יקלו ובכשרות מהדרין יחמירו.

מי מפקח על יישום הכשרות?

לצד עצם ההחלטה מה נחשב לכשר דיו עבור כל אחד מסוגי הכשרויות (רגילה או מהדרין), יש פרמטר נוסף התקף לגבי כשרות מהדרין – מידת הפיקוח על יישום הכשרות. אולם או גן אירועים הנושאים תעודת כשרות רגילה, יודעים כי הדבר אומר שמשגיח הכשרות לא יגיע לעתים תכופות אל מטבחי האולם, אלא רק לפרקים. זהו מדגם בלבד, ובמהלכו בודק המשגיח שחוקי הכשרות נאכפים כראוי וכמוסכם. במקרה זה נבדקות רק סוגיות כשרות משמעותיות ובסיסיות, לרוב. ואם מוצא המשגיח שיש הפרות כשרות רציניות? ואם הוא מגלה שהעובדים מפרים את תנאי הכשרות? במקרים כאלה, תעודת הכשרות תישלל. כל עוד לא נמצאה הפרה כזו, בעל האולם או גן האירועים לא עומד למבחן.

לעומת זאת, בכשרות למהדרין הפיקוח הדוק הרבה יותר. באופן עקרוני, לא סומכים על בעל האולם שיעמוד בכללי הכשרות וידקדק בהם, אלא מבינים כי יש צורך בבעל מקצוע מיומן – משגיח, במקרה הזה – שיאכוף את כללי הכשרות. מקום הנושא תעודת כשרות למהדרין לוקח בחשבון שמשגיח הכשרות ילווה את הכנת המנות במטבח באופן צמוד וישהה במטבח בכל עת. בנוסף, בעל העסק מסתכן באיבוד התעודה גם בהפרה הקלה ביותר, שכן אפשר לשלול את תעודת הכשרות בנקל.

מי מעניק את התעודה?

כדי לקבל תעודת כשרות רגילה, ניתן לפנות גם אל הרבנות המקומית באזור המגורים וגם אל הרבנות הראשית – הן גם הכתובת לקבלת כשרות מהדרין. לצד גופי הכשרות האלה יש גם גופי כשרות פרטיים המעניקים לרוב כשרות מסוג אחד.

האם באמת אפשר לסמוך על כשרות המהדרין?

היום יש ביקורת לא מועטה המופנית אל גופי הכשרות השונים, כשבבסיסה עומדת טענה אחת מרכזית: הגופים הללו לא נטולי פניות, ולא עושים את עבודתם לשם שמיים. כך יוצא שהקהל הרחב המוזמן לחגיגות השונות באולמות ברחבי הארץ וסומך על הכשרות שהוצגה בפניו – יכול להיתקל במחדלים שאינם תואמים את רמת הכשרות שהוא מקפיד עליה. וזה לא סתם "לא מתאים" או "לא מקצועי" – יש כאן בעיה מהותית הנוגעת לאידאולוגיה האישית של אנשים רבים.

עם זאת, חשוב לזכור: רוב המשגיחים מגיעים מתוך תחושת שליחות ויש להם את יראת השמיים הדרושה לתפקיד. שנית, מאחר ואנחנו נמצאים במדינת ישראל, רובם המוחלט של המוצרים המגיעים למטבחי האולמות כשרים מעיקרם, וזה מסייע מאוד להקפדה על הכשרות הרצויה – מהדרין או רגילה.

לבסוף, ככל שגוברת התחרות בין גופי הכשרות השונים ונכנסים גופי כשרות עצמאיים נוספים, הדבר גורם לגופים הללו להשתפר, להיטיב את דרכם ולעשות את מה שנועדו אליו מלכתחילה – לשמור שבכל מנה ובכל דרך, יוכלו האורחים ליהנות ממזון טעים, איכותי וכשר ברמה המתאימה להם, כך שיוכלו לשמוח ולחגוג עם בעלי השמחה מבלי לדאוג לדבר או לחשוש שמא הם הולכו שולל.

 

 

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

עוד מהבלוג...

חתונה באור יום

יתרונות של קיום חתונה בשישי אחה"צ

תכנון חתונה הוא מסע מרגש מלא בבחירות והחלטות. בין ההחלטות הללו, החלטה אחת שיש לה חשיבות משמעותית היא בחירת היום והשעה לחגיגה המיוחדת שלכם. בעוד

חתונה בטבע מעוצבת

עיצוב ודקורציה לאירוע ביער

תכנון אירוע בלב הטבע, מוקף ביופיו השליו של יער, יכול להיות חוויה קסומה באמת. בין אם מדובר בחתונה, בילוי תאגידי או חגיגה מיוחדת, יצירת האווירה

חולמים על חתונה בטבע?

דברו איתנו